Kolejny raz nauczycielki Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej – Curie w Bogatyni odbyły szkolenie językowe i metodyczno- kulturowe w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus +. Tytuł projektu to: Środowisko i walka ze zmianą klimatu oraz promowanie swojego regionu turystycznego a kwota dotacji to: 218 268,68 PLN.
Dwa lata temu był to wyjazd do Florencji i Dublina. Teraz była to Malta. Wyjazd odbywał się w ramach dwóch szkoleń. Sześć nauczycielek tj. Wiesława Barucha, Dorota Bogdanowicz – Ciupa, Agnieszka Michalska, Lucyna Kowalska, Beata Lipowicz oraz Sylwia Remian przez dwa tygodnie uczyły się języka angielskiego na kursie pt. Fluency and English Language Development. Natomiast nauczycielki języka angielskiego: Anna Hantke i Magdalena Pojmann doskonaliły swoje umiejętności na zajęciach metodycznych na kursie pt. „Methodolog Revisited, Revised and Re-energised. Szkolenia miały miejsce w maltańskim ośrodku ESE – European School of English w St. Julian na Malcie.Zajęcia były bardzo intensywne i ciekawe, prowadzone przez native speakerów, w grupach wielonarodowościowych co wpłynęło na podwyższenie umiejętności językowych ale przede wszystkim na nawiązaniu przyjaźni z innymi nauczycielami ze szkół europejskich, które mamy nadzieję wykorzystać w przyszłych projektach i mobilnościach zagranicznych naszego liceum.Oprócz nauki języka angielskiego realizowany był program kulturowy, bo Malta to „muzeum na otwartym powietrzu”. Oczywiście wizyta w najmniejszej stolicy Europy: Valletcie w której w ramach spaceru można obejrzeć 320 zabytków z XVI w. Co-Katedra św. Jana to nie tylko perła baroku .Można tu podziwiać dwa obrazy Caravaggio: „Św. Hieronim” i „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”.Inne wrażenia pozostawił spacer po cichej Mdinie, pierwszej stolicy Malty, i pełnego gwaru Rabatu. Szczególne miejsce to Mdina, w której nadal mieszka około 75 stałych mieszkańców. To tu realizowane były niektóre sceny „Gry o tron”.Malta to nie tylko zabytki, ale plaże i zachwycające widoki i miejsca na pobliskiej wyspie Gozo. Będąc na Malcie nie można nie skosztować lokalnych specjałów kuchni, której różnorodność wynika z wielokulturowości tego miejsca, szczególnego położenia i niezwykłych wydarzeń historycznych.
W najbliższej przyszłości, w ramach tego samego projektu, czeka nas jeszcze mobilność zagraniczna do Rumuni i Francji, na którą wybierze się 15 uczniów z dwoma opiekunami. Mobilności zaplanowane są na wrzesień i październik 2024 r. Szczęśliwi uczestnicy zostali wybrani do projektu w drodze rekrutacji w oparciu o zasady równego dostępu do informacji o realizowanym projekcie, równość szans przy ubieganiu się o zakwalifikowanie na wyjazd zagraniczny bez względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, wyznanie itd., oraz jasno i przejrzyście określone kryteria naboru.
Ostatnim punktem programu jest wyjazd trzech nauczycieli do Finlandii na tzw. job shadowing czyli obserwacja pracy szkoły w innej placówce edukacyjnej. To działanie zaplanowano na kwiecień 2025 r.
Liceum Ogólnokształcące w Bogatyni zamierza w najbliższym czasie aplikować o akredytacje w ramach projektów Erasmus+, która to uprości dostęp do możliwości uzyskania dofinansowania w ramach Akcji1. Przyznanie Akredytacji jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością uczniów i kadry edukacji szkolnej. To natomiast umożliwi młodzieży i nauczycielom bogatyńskiego ogólniaka szerszą współpracę z europejskimi szkołami i rozwijanie kompetencji językowych, interpersonalnych oraz wymianę dobrych praktyk.